Jak se slaví Vánoce ve světě

Vánoce jsou za dveřmi a jako každý rok si projdeme kolečkem každoročních tradic, dárků a návštěv. Z cukroví  přibereme pár kilo a naopak naše peněženka poněkud zchudne.  Tradici Vánoc si již neodmyslitelně spojujeme s kaprem u štědrovečerní hostiny a samozřejmě se zdobením vánočního stromečku. Všudypřítomné svíčky a zvonění zvonce s předzvěstí příchodu Ježíška patří ke každoročnímu koloritu tohoto křesťanského svátku.  Obra Vánoc naší domoviny známe všichni, jak je to ale s oslavou Vánoc jinde v Evropě, nebo dokonce v jiných světadílech?

Vánoce v západní Evropě a Severní Americe

Oslavu svátku v anglosaských zemích nám velmi dobře přiblížil notoricky známý film Sám doma. Oslava si v mnohem nezadá s našimi Vánocemi. Dárky jsou však rozdávány až 25. prosince a to ráno a přináší je Santa Claus. Přesněji řečeno přiváží na saních tažených soby. V jiných zemích jsou  to naopak vánoční skřítci.

 

vanocni stromecek

Vánoce v Řecku

Netřeba představovat, že Řecko je a vždy bude národem rybářů a mořeplavců. Nejspíše proto byla ústředním prvkem oslavy zdobená loď. Stromeček se zde začal prosazovat teprve před několika desetiletími. Mezi vánoční zvyky zde patří například koledování u svých známých  a svěcení domů proti zlým bytostem. 25. se v Řecku koná jedna z nejbohatších hostin při které se podává krůta s kaštanovou nádivkou a mleté maso. Setkat se však  můžete také s pečeným seletem, jehnětem nebo rybami. Dárků se zde dočkáte až na přelomu roku a to od Mikuláše.

Vánoce v pravoslavných zemích

Pravoslavné náboženství má nejvíce stoupenců nejspíše v Rusku a své Vánoce slaví 6. a 7. ledna. Svátek Zjevení Páně  a tradice se s ním pojící byl zakázán roku 1918 komunistickou stranou. Dnešní Vánoce jsou tak spojeny více s Novým Rokem a jejích nositelem je pohádkový Děda Mráz.

Dánští skřítci

Pokud máte rádi skřítky a tajemné postavičky, zamilujete si Vánoce v Dánsku. Právě skřítkové různých velikostí  se v těchto dnech usadí v každé dánské domácnosti. Poznáte je bezpečně podle špičatých uší. Vánoce zde propukají stejně jako u nás 24.prosince.
Výčtem zvyklostí a odlišností Vánoc ve světe bychom mohli  pokračovat dlouho. Pokud se nějakou náhodou sami ocitnete v některé ze zemí, kde se slaví Vánoce jinak u nás doma, vězte, že vždy si s sebou můžete vzít trochu kouzla domácích Vánoc. Umělé vánoční stromky se vejdou do každého zavazadla a kapra také pořídíte téměř vždy.  Hlavně nezapomeňte. že krásné Vánoce dělá blízkost přátel a rodiny.