Jak se lépe starat o prádlo?

Praní a péče o prádlo je jednou z nejčastějších domácích prací, bez kterých se rodina prostě neobejde. Abyste se vyvarovali nepříjemnému obarvení světlého prádla, nemizícím flekům na vypraném prádle nebo nevzhledným žmolkům na oblečení, řiďte se našimi radami jak se lépe starat o vaše prádlo.

Třiďte barvy

I když máte v koši jen několik kusů prádla a nechce se vám čekat, až se vám nashromáždí stejné barvy nebo materiály, raději je svědomitě vyperte zvlášť. Že můžete světle červenou a modrou ještě přihodit na hromádku s bílým prádlem? Že můžete vyprat šátek s ubrusem nebo utěrkami či bavlněným svetrem? Ne! Perte zvlášť bílé, barevné a tmavé prádlo a oblečení pouze z podobných materiálů. Předejdete tím sražení látky nebo obarvení krásně bílého prádla.

Prášek nebo gel?

Prací prášek používejte pouze v případě bílého prádla. Obsahuje totiž rozjasňující látky, které by při použití na barevné nebo černé prádlo způsobily, že budou barvy vypadat vybledle a sepraně. Proto nepokoušejte osud a na barevné a tmavé prádlo používejte raději prací gel. Výhodou pracího gelu je také lepší rozpustnost ve vodě a tedy absence fleků na barevných látkách.

Pořiďte si odžmolkovač od Orava.cz

Při častém nošení oblečení se na jeho nejvíce vytížených plochách, jako jsou záda nebo vnitřní strana rukávů, začnou tvořit žmolky. Ty nevypadají hezky a prádlo působí sepraným dojmem, i když je ještě hezky zachovalé a nositelné. Stačí se tedy žmolků jednoduše zbavit pomocí odžmolkovače Orava LR-100 BR, který účinně odstraňuje žmolky ze všech druhů tkanin a výšku „střihu“ je možné regulovat dle potřeby. Nádobka na žmolky je odnímatelná. Odžmolkovač Orava LR-100 BR má zabudovaný dobíjecí akumulátor i světelnou kontrolku síťového připojení. Nabitý vám odžmolkovač zůstane velmi dlouho, můžete jej používat pokaždé, kdy se vám na textiliích začnou tvořit žmolky. Odžmolkovač si navíc můžete vybrat ve třech různých barvách. Stojí pouze 299 Kč a koupit jej můžete na www.orava.cz.

Nekonečné mastné fleky

Zdá se vám, že je mastnota všudypřítomná a nikdy se vašemu oblečení nevyhne? Místo Jaru, který by mohl látku poškodit, zkuste flek posypat jedlou sodou, práškem do pečiva nebo škrobem. Dobře rozpouští tuk, odstraňují fleky a desinfikují. Na jedno praní použijte dvě lžíce prášku.

pracka2

Pořiďte si kvalitní pračku

Kvalitní pračka je nutností každé rodiny. Abyste zvládli vyprat prádlo pro všechny členy vaší rodiny, musíte mít pračku, která pojme více kilogramů prádla a nabízí adekvátní program pro různé druhy prádla. Ideální bude například pračka Orava WMO-610, která pojme až 6 kg prádla a nabízí 15 programů! Pračka je plněná zepředu, je tedy vhodná i do těsnějších prostor. Pračka Orava WMO-610 má maximálně 1000 otáček za minutu a tři klasické násypky. Zapadá do energetické třídy A++ a její rozměry jsou (VxŠxH): 84,5 x 59,7 x 41,6 cm. Pračka má i skvělou cenu 6 499 Kč a zakoupit si ji můžete na internetovém obchodě značky Orava.

Jak na měkké ručníky?

Nikdy jste nedocílila krásně měkoučkých ručníků? Při příštím praní na ně použijte raději prací gel než prášek a vyperte je ve vodě o minimální teplotě 40 stupňů. Chybou je i použití přílišného množství aviváže, která splácne vlákna ručníků k sobě a už nikdy nebudou tak krásně nadýchaná. Ručníky sušte ideálně v sušičce nebo na šňůře, nikdy však na radiátoru.