Jak postupovat při šití kulatého ubrusu?

Ubrus je vždy ozdobou každé slavnostní tabule. Někdy ale může být těžké sehnat jej v požadovaných rozměrech nebo dokonce barevném provedení, které by ladilo s ostatními textilními doplňky v našem interiéru. Zejména u kulatého stolu bývá problém s nevyhovující velikostí častý. Neztrácejte čas hledáním ideálního ubrusu, ušít ho zvládne každý.

Výběr látky

Jelikož se skvrnám od jídla a pití nevyhneme, zejména máme-li malé děti, musíme vybrat takovou látku, která dokáže tento nápor vydržet. Látka by měla být pevná a uzpůsobená praní na vyšší teploty. V mnoha prodejnách látek dnes nabízejí dokonce takové materiály, které zabraňují vsakování tekutin.

Ani výběr požadovaného vzoru není dnes nic složitého. Téměř v každé větší galanterii máme na výběr z široké škály nejrůznějších látek a metrového textilu, mezi nímž snadno najdeme to, co hledáme.

kulaty_ubrus

Kolik látky potřebujeme?

S výběrem vhodného materiálu a vzoru nám v každé prodejně poradí, s rozměrem látky, kterou na ušití ubrusu potřebujeme, už je to složitější. Ten si musíme zjistit doma pečlivým přeměřením stolu.

Nejdříve si musíme změřit průměr stolu. Běžná šíře látky je 140 centimetrů, takže je-li průměr stolu menší než jeden metr, hravě si vystačíme s touto šíří. Pokud je však průměr našeho stolu větší, potřebujeme takovou šíři, která bude v rozměru zjištěného průměru plus délky požadovaného převisu, což by mělo být minimálně 20 centimetrů, a samozřejmě také délky na záložky.

Střih

Nyní se dostáváme k bodu, který je u šití kulatého ubrusu nejdůležitější. Střih můžeme provést několika různými způsoby. Postupovat můžeme například tak, že zakoupenou látku rozprostřeme důkladně na zem a položíme na ni náš stůl vzhůru nohama. Poté krejčovskou křídou obkreslíme desku a k rozměru přidáme ještě délku přesahu a záložek. Poté už nám stačí založené okraje ubrusu našpendlit a sešít po celém obvodu na šicím stroji, nebo můžeme lemovat za použití šikmého proužku.