Jak ochránit zahradní domek před venkovními vlivy

Zahradní domky jsou čím dál častěji k vidění na zahradách u rodinného domku. A proč ne? Mají skvělé praktické vlastnosti a navíc jsou také hezkým doplňkem exteriéru zahrady. Zahradní domek se hodí například na nářadí, ale ocení ho také i vaše děti k hraní nebo v něm může přespat občasná návštěva. Je zkrátka jen na vás k čemu domek použijete.

Jestliže uvažujete o pořízení dřevěného zahradního domku, pak věřte, že ho budete muset po nějakém čase ošetřit. Ochrana dřeva je totiž velmi důležitá, a to i jako prevence. A jak ošetření dřeva provádět? To se dočtete v dnešním článku.

Důležitá je prevence proti dřevokaznému hmyzu i plísním

Dřevo musíte preventivně ošetřovat a ochránit ho tak před nezvanými hosty, jako jsou dřevokazný hmyz, plísně nebo houby. Zahnat tyto škůdce pomůže hloubková impregnace. Kvalitní lazura na dřevo totiž snižuje možnost napadení dřeva a důležitý je také nátěr proti plísni.

Mořidlo, lak nebo barva?

Jaký je v tom rozdíl? Mořidlo se vsákne do dřeva, takže na povrchu nevytvoří souvislou vrstvu a dřevo si tak uchová svou kresbu. Na druhou stranu může mořidlo změnit barvu dřeva, protože jsou pigmentovaná. Pokud tedy chcete například světlé smrkové dřevo změnit na tmavý ořech, natřete ho mořidlem. Mořidlo ovšem rychle zasychá, proto musíte pracovat svižně. Jinak by na dřevu mohly vzniknout různě barevné fleky.

lazura_na_dřevo

Chcete zachovat přírodní barvu dřeva nebo ochránit povrchový nátěr dřeva již namořeného? Poté použijte transparentní lak. Krása nalakovaného dřeva vynikne, zdůrazní se jeho kresba a ochrání ho na několik sezón. Barva na dřevu zase provede souvislý pigmentový nátěr. Na zahradní domek je nejlepší použít syntetické barvy. Při jejich nákupu si nezapomeňte rovnou pořídit také správné ředidlo. Rozhodně je lepší provést dva nátěry řidší barvou než jeden barvou hustou.

Jedničkou na trhu je Primalex

Pokud se chystáte svému zahradnímu domku dopřát lazurový nátěr, pak si k tomu vyberte ten správný přípravek, a tím je Primalex. Nejlepší je pak Primalex Lazura & Napouštědlo 3v1. Právě tento přípravek se dostává do hloubky vnitřních vrstev dřeva a tím pádem zabraňuje pronikání vlhkosti. Dochází k zabraňování vzniku plísní i hniloby. Primalex je odolný proti UV záření i ostatním povětrnostním vlivům. Kromě těchto předností také zvýrazňuje přirozenou kresbu přírodního materiálu.

Nezapomeňte na ochranné pomůcky

Kromě samotného přípravku je důležitý i způsob nanesení lazury. Dřevo potřebuje alespoň dva nátěry v rozmezí 12 hodin. Aby lazura na dřevo dobře přilnula, natírejte ho v suchém počasí s nepříliš vysokými venkovními teplotami. Na tuto práci nemusíte být nijak zruční. Nezapomeňte však na ochranné pomůcky na oči i ruce. Poté stačí mít jen dostatek času na práci a můžete se na to vrhnout. Uvidíte, že to není nic složitého a nakonec budete mít z odvedené práce velkou radost.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *