Jak naučit dítě pořádku

Řada rodičů si klade otázku, kdy je ten nejvhodnější čas zapojit své potomky do domácích prací. Pokud tak učiníte odmalička, v budoucnu to mnohonásobně oceníte. Ušetříte si totiž spoustu zbytečných hádek a také nervů. Nebudete se muset rozčilovat, že si váš pubertální, skoro dospělý potomek po sobě neumyje ani talíř nebo si nezvládne nachystat svačinu do školy.

Zapojte ho co nejdřív

Děti rády pomáhají už od útlého věku. Jen co se naučí chodit a mluvit, už se vám pletou do cesty a pokouší se vám co nejvíce přiblížit – chtějí se zapojit do úklidu i do vaření a napodobit činnosti dospělých. Faktem je, že už malé dítko zvládne spoustu věcí, třeba uklidit nákup, prostřít stůl nebo poskládat prádlo. Navíc to dělá samo od sebe a ještě rádo. A i když vám je jeho „pomoc“ zpočátku spíše na obtíž, rozhodně ho neodhánějte a pokuste se vytrvat. Pokud se mu něco nepovede, nezlobte se na něj – spíš mu ukažte, jak chyby napravit. A hlavně, za všechno, co zvládne, ho nezapomeňte náležitě pochválit.

Motivujte ho

Vypracujte seznam úkolů, které by měla ratolest splnit během týdne. Poskytněte dítěti svobodu, ať se může samo rozhodnout, kdy zadanou práci splní – není důležitý čas, ale výsledek. Díky pravidelným povinnostem se bude cítit důležitě a užitečně. Pověříte-li ho nějakým úkolem, potěší ho důvěra, kterou v něj vkládáte a s pýchou tak výzvu splní. Motivovat ho můžete i různými hrami, nebojte se být kreativní. Pořídit jim zkuste i jejich vlastní pracovní náčiní, třeba prachovku nebo hadřík. Dokonce výrobci hraček přichází i se zmenšeninami skutečných uklízecích nástrojů.

Co jim svěřit

K čemu ho tedy můžete pustit bez obav, aniž byste se museli strachovat, jestli ho náhodou nepřetěžujete? Dvouletým a tříletým dětem svěřte lehčí úkoly – uklidit po sobě hračky, odnést špinavé prádlo do koše nebo pomáhat s krmením domácího mazlíčka. To vše hravě zvládnou. Starším potomkům můžete svěřit zalévání květin, stlaní postele či zametání podlahy. Poradit si jistě dovedou i s úklidem koupelny. Zadávejte jim však menší a jednoduché úkoly, jako například naleštit zrcadlo, utřít prach z koupelnových skříněk nebo poskládat hračky, které jim tady dělají společnost při vodním dovádění ve vaně.