Jak hezky a bezchybně obarvit velikonoční vajíčka

Taky si říkáte, že obarvit vajíčka v kupovaných barvách není žádný problém? Tak proč každý rok vytahujete z barevné lázně flekatá nebo slabě obarvená vajíčka? Jak tedy na to? To se dozvíte v dnešním článku.

Co budete potřebovat

  • Vyfouknutá nebo na tvrdo uvařená vejce
  • Kupované barvy
  • Sklenice – na každou barvu jednu
  • Lžíce – na každou barvu jednu
  • Ocet
  • Staré ručníky

 

Vajíčka odmastěte

Než s barvením vajíček začneme, musíme si je dobře připravit. Vajíčka odmastíme jarovou vodou, odstraníme z nich červená razítka. Rozložíme ručníky na stůl a uvaříme vodu.

Správná teplota po celou dobu barvení

Na návodu barev se dočtete, že se barva sype do lázně teplé zhruba 45 stupňů, skleničky tedy naplníme vodou. Co se ale na návodu nepíše, je fakt, že voda musí být po celou dobu stejně teplá. Proto, abyste tuto teplotu udrželi, musíte jednou za čas dolít připravenou horkou vodu do skleničky a dobře promíchat.

barveni_velikonocnich_vajec

Rozmíchání barvy

Do každé skleničky s vhodným množstvím vody (řiďte se podle návodu) vlijte dvě lžíce octa a pořádně promíchejte. Ocet hezky barvu zafixuje. Poté po troškách přisypávejte barvu a míchejte. Do připravené lázně je lepší pro sytost barvy přimíchat dva pytlíčky.

Samotné barvení

Nejlépe obarvíte vejce natvrdo. Ty svou váhou klesnou na dno a obarví se rovnoměrně. S vyfouknutými vejci je to horší. V lázni je musíte několikrát otočit a ani tak nebývá výsledek 100%. Další možností je barvit každé vejce zvlášť a lehce ho vždy přitisknout ke dnu nádoby polékovou lžící. Vyfouknutá vejce můžete pomalu ponořovat, až se naplní vodou. V každém případě použijte při barvení vajec rukavice. Vajíčka nechejte v barevné lázni po dobu uvedenou na obalu a 5 minut navíc. To platí hlavně u žluté a červené barvy. Tím získáte sytější odstíny

Nakonec vejce osušte

Vajíčka jedno po druhém vyjměte z lázně, vyfouknuté nechte nad skleničkou odkapat. Pak je položte na ručník a koulejte s nimi, dokud nepřestanou pouštět barvu. Pak je nechejte oschnout. Po uschnutí můžete vejce přetřít hadříkem s olejem, budou se tak krásně lesknout.