Jak často prát utěrky a kuchyňský textil?

Utěrky jsou snad nejpoužívanějším textilem v kuchyni a možná v domácnosti vůbec. Používají se při vaření i při úklidu, právě proto jsou tak rychle zašpiněné. Jenomže utěrky bychom měly udržovat stále čisté. Máme pro vás pár tipů, jak je udržet čisté a bez fleků.

Jistě se shodneme na tom, že utěrky by měly být čisté, protože jimi utíráme umyté nádobí a často přijdou do styku s potravinami. Udržet je čisté a bez fleků však není vždy snadné, praní je na fleky a skvrny často krátké. Když se však budete držet jistých zásad, vaše utěrky budou vždy perfektně čisté.

Používejte utěrky správně

Utěrky jsou primárně určeny k utírání umytého nádobí. Používejte je tedy převážně na to a neutírejte s nimi vše, co vám ukápne na pracovní stůl.

Špinavé utěrky namočte

Když se utěrky ušpiní, namočte je do teplé vody. Předejdete tak trvalým skvrnám. S namáčením neotálejte, čím dříve je namočíte, tím lépe půjdou skvrny z utěrek odstranit.

Pravidelné praní

Časté praní je velmi důležité, utěrky byste neměli používat dlouho. Pokud s nimi utíráte i linku a otíráte si do nich ruce, měli byste je měnit každý den.

Žehlení

Utěrky žehlete na vyšší stupně, zbavíte se tak nežádoucích bakterií.

Když běžné prací prášky nestačí, můžete si pomoci alternativními způsoby čištění skvrn. Použít můžete například žlučové mýdlo, které na utěrku nanesete a několikrát promnete. Pokud jsou skvrny odolné, nechte utěrky namočené přes noc. Poté je dejte do pračky.

Vyváření

Utěrky můžete vyvářet, to je postup, který používaly už naše babičky. Vyvařování se hodí především pro bílé utěrky. Můžete je dát do hrnce a asi hodinu vyvářet. Poté je dáte do pračky a vyperete je při klasickém programu.

Domácí prací prostředek

Vyzkoušejte si doma vyrobit vlastní univerzální prací prostředek.

  • 5 litrů horké vody
  • 1 hrnek prášku na praní
  • 2 lžíce sody
  • 2 lžíce oleje

Možná vás to překvapí, ale olej na sebe dobře váže nečistoty. V této lázni nechte utěrky do té doby, než vychladne voda. Nemusíte se bát, že by utěrky zůstaly mastné, po této lázni je pak ještě vyperete na 60 °C.

Praní v pračce

Nejjednodušší způsob, jak vyprat utěrky, které jsou lehce zašpiněné je vyprat je v pračce.Bílé utěrky můžete prát i na 95 °C, ale to ve většině případů není potřeba. Pokud raději používáte barevné utěrky, perte je na 40–60 °C. V každém případě však věnujte pozornost informacím na štítku, které k nim připojuje výrobce.

Pro praní využívejte běžný prací prostředek nebo prací prostředek s obsahem dezinfekce. V případě, že ve vaší lokalitě máte tvrdou vodu, přidejte trochu sody či změkčovačem, aby se skvrny odstraňovaly snáze.

Obdobným způsobem můžete postupovat i při praní kuchařských či servírovacích zástěr nebo kuchařských rondonů i jiného oblečení, které se používá při vaření. Vždy je vhodné skvrny od jídla odstranit co nejrychleji, jedině tak dosáhnete dobrých výsledků při praní.

Usnadnit si práci však můžete tím, že pošlete kuchyňské utěrky a další textil do profesionální čistírny, odkud se vrátí jako nové. Tuto možnost jistě ocení především majitelé restaurací, kaváren či hotelů, kde je spotřeba utěrek, ubrusů či zástěr mnohem vyšší.