Hraní je pro děti velmi důležité

Stejně jako si dospělí neumí představit svůj život bez různých vymožeností této doby, tak ani dítěti bychom neměli odepírat hračky, protože ty k jeho životu zkrátka patří. Nejen, že naše děti zabaví, ale navíc by v nich měli rozvíjet jejich osobnost a fantazii. A to lze pouze tehdy, pokud dítěti dáme hračky přiměřené jeho věku. Jen tehdy ovlivňují jeho pohybový, smyslový, rozumový i citový vývoj. Pojďme se nyní zaměřit na to, které hračky jsou v konkrétním období pro vaše děti nejlepší.

Vybírejte vhodné hračky od narození

V prvním roku života dítě vše teprve objevuje, učí se rozeznávat předměty, barvy, i tvary. Rozvíjí se centrum sluchu i mluvení. Do 6 měsíce jsou ideálními hračkami ty, jenž si může prohlížet i osahat, měli by být měkké se snadnou údržbou, protože skoro vždy pak přijde hračka do pusy. Vhodné jsou také ty, co vydávají zvuk a dají se zavěsit nad postýlku či kočárek. Od 6 měsíce do jednoho roku začíná dítě sedět, lézt a poté i chodit. Začíná napodobovat zvuky a má rádo vše barevné. Vhodné jsou hadrové panenky, měkké míče, kostky i pohyblivé hračky. V tuto dobu jim můžete koupit hračky do vody pro nejmenší, které jistě při koupání ocení.

 

Postupně zařazujte i pohybové hry

Od 1 do 3 let se dítě velmi rozvíjí a dělá téměř každodenní pokroky. Učí se opakovat slova, později sestavuje věty, vnímá jakýkoliv zvuk a je velmi bystré. V tomto období ocení nejen plyšové hračky rozvíjící jejich citové vnímání, ale také vkládací kostky, plastelínu, pastelky či hračky na písek, jenž napomáhají ke správnému vývoji jemné motoriky i zpevnění ruky. Vhodné je dítěti koupit i odrážedla od jednoho roku, pokud je dítě šikovné, pořiďte mu koloběžku či šlapací auto. U zvukové hračky dbejte na to, aby nebyl zvuk agresivní, či příliš hlasitý, a aby bylo dítěti přínosem. Například ho učilo dětské básničky, písničky i pohádky.

Ve školce je legrace

V předškolním věku je typický intenzivní rozvoj myšlení a fantazie. Děti rády napodobují dospělé, soutěží i navazují kontakty s vrstevníky. V tomto věku si rády hrají na profese – policajty, doktory, maminku, tatínka. Vhodné je koupit holčičce panenku, o níž bude pečovat jako o miminko. Kluci bývají velkými fanoušky stavebnic. Holky i kluky potěší omalovánky, vystřihovánky, pexeso, dětské nářadí, či kuchyňka s nádobím. Zkrátka vybírejte hračky, které dítě baví a zároveň v něm probouzí lásku učit se něco nového, starat se o druhé, či rozvíjet motoriku i smysl hrát si s druhými dětmi.  

Ve školním věku se mnoho věcí mění

Od 6 let dochází k velké změně, dítě je ve školním věku, a rozvíjí se u něho logika, prohlubuje se estetická stránka osobnosti, kreativita i pohybové vlastnosti. Oblibuje si sport, sběratelství, chovatelství a dochází u něho k projevům nadání v různé sféře zájmů. V tomto období je jako vhodnou hračkou třeba hudební nástroj, který se pak může stát celoživotním koníčkem. Potěší stavebnice, RC modely aut, soupravy pro vyšívání či šití. Děti budou mít radost z kola, bruslí, lyží. V tomto období se nebraňte ani elektronickým hračkám, tabletům a podobně, na kterých může dítě hrát logické a naučné hry.    

Nezapomínejte dětem číst

V celém dětském vývoji nezapomínejte na zařazení vhodných knih, protože i ony rozvíjí vnímáni, fantazii i představivost dítěte. Snažte se číst už svým nejmenším, kteří sice ještě vaše slova nevnímají, ale dokážou rozeznávat tón i barvu vašeho hlasu.

Hrackomat.cz – ráj pro děti

Při výběru hraček vždy myslete na to, zda budou pro dítě přínosné, jestli ho zaujmou a budou se mu líbit. Vhodné hračky naleznete na www. hrackomat.cz, a to ať hledáte to pravé pro své novorozeně, nebo šestileté dítě!