Dětské potravinové alergie – Jak je identifikovat a vyhnout se jim

Mnoho rodičů považuje riziko dětských potravinových alergií jako jeden z nejvíce znepokojujících aspektů, když děti krmí novými potravinami. Ale existují jednoduché kroky, díky kterým minimalizujete potenciální problémy a zkoušení nových potravin je tak pro děti bezpečné.

Alergické reakce probíhají, když imunitní systém vašeho dítěte omylem považuje neškodnou látku za škodlivou. Mezi příznaky patří průjem, ekzém, nevolnost, zácpa a slzící nebo zarudlé oči. Velmi vzácně se může objevit závažná reakce známá jako alergický záchvat. Příznakem je nebezpečně nateklé hrdlo a jazyk, což může vést k udušení. V této situaci musíte okamžitě vyhledat profesionální lékařskou pomoc. Dětské potravinové alergie by neměly být zaměňovány s intolerancí. Dítě s potravinovou intolerancí by mělo potíže s trávením určitého typu potravin, což může být způsobeno mnoha jinými věcmi, než alergenem. V každém případě by diagnóza měla být stanovena lékařem.

Ilustrační foto / www.123rf.com

Ilustrační foto / www.123rf.com

Aby se předešlo vývoji potravinové alergie nebo se identifikovalo, na které potraviny je dítě alergické, postupujte podle těchto jednoduchých pokynů:

1. Nepřecházejte na tuhou stravu, dokud nemá dítě minimálně 6 měsíců. Jeho imunitní systém bude v tomto věku lépe vyvinut.

2. Vyzkoušejte nejdříve pouze jednu novou potravu a čekejte několik dní, jestli nedojde k reakci. Pak bude snadné identifikovat problém a odstranit ho z jídelníčku vašeho dítěte.

3. Vyhýbejte se potravinám, o kterých se ví, že s větší pravděpodobností vyvolávají alergické reakce. Mezi takové potraviny patří vejce (zejména bílek), měkkýši, lepek a citrusové plody.

4. Určete, zda je u vašeho dítěte zvláště vysoké riziko vzniku alergií. Trpíte například alergií vy sami? To může často vést ke zvýšenému riziku vzniku alergií u vašeho dítěte, i když ne nezbytně na stejný alergen (tj. látka odpovědná za reakci).

5. Konzultujte jakékoli obavy s lékařem.

I když je opatrnost na místě, mějte na paměti, že dětskými potravinovými alergiemi trpí pouze asi 8% dětí. Takže zkoušejte dítěti dávat nové potraviny postupně a dejte si pozor na možné reakce. S těmito opatřeními můžete pomalu umožnit dítěti bezpečně přejít na tuhou stravu.