Dětí „ze zkumavky“ přibývá. In vitro fertilizace je pro některé rodiče jedinou nadějí

Ne nadarmo se říká, že mít dítě je požehnání. Ale zatímco se některé rodiny rozrůstají takřka raketovou rychlostí, jiné se dítka nemohou dočkat. Pokud je to i váš případ a zavrhli jste adopci, začněte se zajímat o možnosti mimotělního oplodnění. Prozradíme vám, jak jedna z metod asistované reprodukce probíhá.

Asistovaná reprodukce je soubor lékařských metod a postupů spočívající v manipulaci s embrii nebo se zárodečnými buňkami. Jedná se o jakýkoliv zásah, který vede k lidskému rozmnožování. Nejčastější metodou je tzv. in vitro fertilisation neboli mimotělní oplodnění. Lidově pak početí ve zkumavce.

bright picture of male doctor with patient

První fází umělého oplodnění je hormonální příprava, která je pro úspěšný odběr vajíček naprosto nezbytná. Dárcovství vajíček Praha podstupují zdravé ženy ve věku od 18 do 33 let. Je naprosto anonymní a odběru předchází několik důkladných lékařských ošetření. V rámci hormonální přípravy lékaři aplikují do těla ženy hormony, čímž stimulují vaječníky a přimějí je k dozrání několika vajíček. Proces hormonální přípravy trvá jeden až tři týdny, po které žena dochází na vaginální ultrazvuk. Gynekolog průběžně kontroluje zrající folikuly s vajíčky.

Dalším krokem je odběr pohlavních buněk. Odběr vajíček probíhá v celkové anestezii a trvá cca 10 minut. Odběr mužských pohlavních buněk obvykle probíhá masturbací, ale někdy lékaři přistupují k odsátí z nadvarlat nebo rozmrazení uschovaného semene. K darování spermatu cizím dárcem se přistupuje v případech, kdy se ženě nedaří otěhotnět kvůli partnerovi.

familystar.cz_fertiliti-ivf_eu_02

Oplodnění může mít různý průběh. Obvykle se přistupuje k metodě ICSI – vpravení spermie pipetou do vajíčka mimo tělo ženy. Poté se embryo kultivuje a ve finále se vpraví do dělohy. Zda žena úspěšně otěhotněla, se dozví nejdříve 10. den poté.