Děti a zdravé opalování

Chystáte-li se s celou rodinou k moři, jistě vás zajímá, jak své děti uchránit před intenzivními slunečními paprsky. Děláte správně, neboť ochrana citlivé dětské pokožky je ještě důležitější než péče o pokožku dospělou. A rozhodně nejde jen o opalování u moře – následující tipy vám přijdou vhod i ve středoevropských podmínkách. Vždyť i u nás v Česku je někdy v létě jako v tropech!

Bez sluníčka to nejde, ale na druhou stranu si na něj musíme dát pozor, protože může být nebezpečné. Pravidelné slunění je nezbytné pro produkci vitamínu D, který je důležitý pro správný vývoj kosti, a navíc nám prospívá také po psychické stránce.

familystar.cz_bioderma-cz_com_01

Ale čeho je moc, to je příliš, což o opalování na prudkém slunci platí dvojnásob. Několikahodinové „opékání“ může způsobit nenávratné poškození pokožky a další nepříjemné zdravotní komplikace – poškození kožních buněk, degenerativní změny i vznik nádoru.

Podle lékařů je naprosto dostačující pobyt na sluníčku v řádech desítek minut, a to za předpokladu, že dodržíte následující pravidla.

Kdy je vhodná doba pro pobyt na sluníčku?

Maminky touží po krásné bronzové opálení a s dětmi se vydávají na pláž i v době, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější. Lékaři přitom varují, že v době mezi 11 – 14. hodinou je opalování nebezpečné. Často navíc zapomínají na základní ochranné opatření – aplikaci kvalitního krému na opalování.

Jaký UV faktor je dostačující?

Na trhu je poměrně bohatá nabídka přípravků na opalování a není snadné si vybrat ten správný. Ochranu kůže by však neměly podceňovat ani osoby tmavšího typu. Pro děti a lidi se světlou pleti by měla být samozřejmá kosmetika na opalování s faktorem SPF 50. Vysoký faktor je stejně žádoucí také v případě celodenního pobytu na sluníčku v tuzemských podmínkách.

Ochrana by měla být komplexní, a proto nezapomeňte, že chránit proti slunečním paprskům potřebuji také rty. K tomu se hodí balzám s ochranou proti UV záření.

Jak chránit před sluníčkem naše nejmenší?

Nejcitlivější pokožku mají děti do věku jednoho roku. Neobsahuje téměř žádný pigment, a proto se nemůže slunečnímu záření efektivně bránit. Do 6 měsíců věku však není vhodné na dětskou kůži aplikovat jakýkoliv opalovací krém. Tak malé děti by proto měly zůstat ve stínu. Žádoucí je prodyšné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Krémy na opalování lze používat od půl roku, ale i tak je vhodné, aby dítě netrávilo na přímém slunci zbytečně moc času. Samozřejmostí by měl být speciální přípravek určený pro děti.

familystar.cz_bioderma-cz_com_02

Dobrou volbou jsou krémy na opalování z řady Photoderm značky Bioderma. Pro nejmenší je určen produkt Photoderm Kid bez parabenů, parfemace a oktokrylenu. Přípravek je voděodolný, fotostabilní, nekomedogenní a hypoalergenní.