Děti a šperky

 Šperky pro děti jsou samostatnou kategorií, která se liší hlavně praktičností šperků a také designem, který je hravý, barevný a něžný. Šperky nosí především malá děvčátka a prvním šperkem jsou už tradičně dětské náušnice, u těch to ale nekončí, protože z malých miminek brzy vyrostou velké parádnice.

Dárek ke křtu

Pokud necháváte své děťátko po narození pokřtít, tak prvním šperkem, který dostane, bude nejspíš nějaký dárek související se křtem. Nejčastějším dárkem jsou zlaté náušnice pro holčičky a přívěsky pro chlapce, nejběžnějším šperkem je přívěsek ve tvaru křížku, medailonek, popřípadě řetízek s andělíčkem. Takové dárky dávají především kmotry/kmotři dítěte nebo blízcí rodinní příslušníci. Vždy je ale potřeba se s rodinou domluvit, jaké má o dárku pro miminko představy. Pokud dostane dítě přívěsek, bude ho samozřejmě nosit, až trochu povyroste, protože u řetízků hrozí zachycení či spolknutí.

sperky pro deti
První náušničky

Je jen na vás, jestli necháte propíchnout ouška své holčičce, když je ještě hodně malá, nebo počkáte, až trochu povyroste a na případném šperku se s ní dohodnete. U malých dětí se doporučuje provést tento zákrok mezi 3. a 6. měsícem. Ouško lze propíchnout velmi lehce, ale zároveň má dítě už lépe vyvinutý imunitní systém. Na propíchnutí uší je vhodnější chladnější roční období, vše se lépe hojí. Výhodou náušnic v tak nízkém věku je to, že každý pozná, že máte doma holčičku a vyhnete se tak výrokům typu “vy máte ale krásného chlapečka”.

Oblíbenými motivy na dětských náušnicích jsou kytičky, srdíčka, popřípadě i stylizovaná zvířátka, ale vybrat si můžete i z jiných typů náušnic, nebo si prostě ty svoje sami navrhnout a nechat si je vyrobit na zakázku. Co se týče materiálů, nejoblíbenější je zlato, protože je hypoalergenní. Někteří rodiče volí ale raději stříbrné náušnice, protože v případě ztráty nejde o tak velkou finanční zátěž.

nausnice

Nejvhodnější zapínání dětských náušnic je takzvaná „dětská brizura“. Je to speciální zapínání zepředu, kdy se háček zasune do očka. Toto zapínání se hodí právě pro nejmenší děti, je bezpečné, protože je malá pravděpodobnost, že by si ho dítě samo otevřelo a náušnici ztratilo nebo spolklo. To jsou ostatně dva největší strašáky rodičů, kteří se chystají své holčičce pořídit nové náušnice. Proto čím bezpečnější zapínání, tím lépe.

Když trochu povyrostou

Většina holčiček se ráda parádí, proto nejspíš nezůstane jen u náušnic. Výrobci sledují trendy a nabízí šperky speciálně pro děti, znovu se opakují něžné a roztomilé dětské motivy třeba ve spojení s drobnými drahokamy. Zlaté šperky jsou stálicí. Pokud chcete trochu hodnotnější šperk, můžete zvolit kombinaci zlata s diamantem. Náušnice lze doplnit o ladící náhrdelník, nebo náramek. Jediné, na co je potřeba myslet, je věk dítěte, tedy jestli je vaše malá parádnice už dost velká na to, aby takový šperk nosila.

nausnice pro deti