Dejte svému dítěti to nejlepší

Kojení je nejintimnější chvíle maminky a děťátka.  Všechny správné mámy navíc vědí, že mateřské mléko je nenahraditelnou „tekutinou“ pro jejich malé drobečky. Kojenecké mléko je takový malý zázrak přírody, který je schopný se přizpůsobit podle aktuálních potřeb každého dítěte. Mléko má odlišné složení pro novorozence, tříměsíční, půlroční nebo třeba i roční dítě. Své složení je schopné měnit i podle ročního období a dokonce i dle fáze dne či v průběhu jediného kojení. Jedná se o tak geniální věc, že respektuje také donošenost dítěte. Pokud tedy máte doma dítě předčasně narozené, vaše mateřské mléko má větší množství některých živin nahrazující placentární výživu. Obsahuje trávicí enzymy, které doplňují nedostatečnou funkci trávicího systému a zlepšují absorpci živin. Více protizánětlivých faktorů pomohou v boji proti infekci a růstové hormony urychlují vývoj dítěte.

Jezte pestrou stravu

Standardním složením mateřského mléka je voda, a to z 80%. Proto není nutné plně kojenému prospívajícímu dítěti podávat žádné jiné tekutiny. V porovnání s kravským mlékem obsahuje rovněž třetinové množství bílkovin a má i zcela jiné složení, které je pro dítě mnohem lépe vstřebatelné. Část bílkovin je imunoprotektivní a chrání kojence proti infekci. Hlavním sacharidem v mléce je laktóza. Tuky tvoří asi 50% energetické hodnoty. Obsah vitamínů velmi často závisí na stravě matky. Pokud jsou její stravovací návyky nedostatečné, chybějící vitamíny mohou ovlivnit vývoj dítěte, proto by měla každá maminka jíst pestrou stravu.

mimino

Kdy byste měla zbystřit?

Dostatek mléka i jeho správné složení poznáte podle toho, že dítě prospívá. Některé varovné signály vám mohou poukázat na to, že je tomu jinak. Zbystřit byste měla tehdy, pokud má vaše dítě za den méně než 6 mokrých plen. Podezřelá je také ospalost dítěte a malé množství hnědé až hnědozelené stolice. Toto mohou být znaky, že svému drobečkovi nedopřáváte dostatečné množství mateřského mléka. Řešením může být častější kojení – ideální interval je co 4 hodiny. Prsy byste měla střídat. Důležitá je i vaše psychická pohoda, stresem se totiž vaše mléko ještě více „ztrácí“ a snižuje se jeho kvalita.

Pomůže vám Sunar

Co ale dělat pokud dítě i tak neprospívá a vy máte mateřského mléka málo? Musíte zkrátka přírodě pomoci a doplnit své zásoby mlékem umělým. Mnoho maminek tento fakt bere jako své selhání, ale věřte, že se nejedná o žádnou tragédii. Kvalita umělé mléčné výživy je v dnešní době na opravdu špičkové úrovni. Můžete sáhnout například po Sunaru, který má 80 let zkušeností s dětskou výživou. Vyberete si zde nejen klasická kojenecká mléka, ale i produkty speciální a pro větší děti kaše nebo kapsičky. Pokud chcete svému dítěti dávat jen to nejlepší, pak sáhněte po Sunaru, který má produkty té nejvyšší kvality. Což potvrzuje prestižní ocenění od celosvětově uznávané instituce Czech Superbrands Award 2017.