Co dělat při plešatění? Tetování vlasů vrátí sebevědomí

Z čeho mají muži větší strach než z impotence? Z vypadávání vlasů. Alespoň to tvrdí nedávné studie. Vypadávání vlasů postihuje v mnohem větší míře právě muže než ženy. Zatímco ženy většinou řeší řídnutí vlasů, muži se musejí vypořádat s celkovým plešatěním. Dá se řídnutí vlasů zastavit? A jak nahradit svou hřívu pomocí tetování vlasů?

Důvodů padání vlasů je mnoho

U mužů se plešatění objevuje často kolem třicátého roku. U žen se většinou objevuje až později. Největší podíl na tom má:

  • Dědičnost. Někdy se stačí podívat na rodiče a víme, jestli musíme vypadávání vlasů řešit zavčasu, nebo můžeme být klidní.
  • Hormonální činnost. Androgenetická alopecie značí citlivost vlasových kořínků, které ničí příliš vysoká hladina testosteronu v krvi. Proto v tomto případě řeší vypadávání vlasů mladí muži mezi dvacátým a třicátým rokem. Ženy zase připravují o vlasy hormonální změny během těhotenství.
  • Stárnutí. Například u žen se často řídnutí vlasů objevuje po menopauze, kdy se sníží hladina estrogenu.

Jedním z největších strašáků nejen pro naše vlasy, ale pro celý organismus, je stres. Většinou se po příčině musíme pídit několik měsíců předtím, než zaznamenáváme řídnutí vlasů. Pokud se dopátráme stresového období, víme, odkud ztráta vlasů pramení.

Další významnou roli hraje strava. Pokud do těla nedostáváme dostatek potřebných vitamínů a minerálů a své vlasy nevyživujeme zevnitř, můžou začít slábnout. Vypadávání vlasů může být i signálem problémů se štítnou žlázou.

Příčinou může být i nedostatečné prokrvení pokožky. Proto mohou pomoct masáže hlavy a dechová cvičení na zlepšení cirkulace krve. Také je potřeba si uvědomit, v jakém prostředí žijeme. Znečištěné ovzduší může mít vliv na naše zdraví. Vypadávání vlasů je také častější na jaře a na podzim.

Jde nějak ztrátě vlasů zabránit?

Denně nám vypadne až sto vlasů. Když zaznamenáme vyšší úbytek, je načase to řešit. Pak můžeme vyzkoušet změnu stravy, přestat se stresovat nebo přečkat roční období.

Pokud vypadávání vlasů podchytíme včas a zajdeme k lékaři, můžeme ho ještě zastavit. Záleží samozřejmě na důvodu, proč o svou hřívu přicházíme. Někdy může jít jen o nedostatek vitamínů a minerálů (například málo železa a anémie) a při včasném odhalení můžeme růst vlasů opět podpořit.

Je také potřeba myslet na svůj jídelníček a zařadit do něj dostatek luštěnin, ovoce a zeleniny, rýže či ryb. Zanedbávat nesmíme ani semínka a ořechy, jako jsou lněná, slunečnicová nebo dýňová semínka a mandle nebo vlašské ořechy.

Doporučuje se také speciální vlasová kosmetika, různé zábaly na vlasy nebo růstová séra. Jejich účinnost ovšem není stoprocentní a univerzální, proto nebude stejný přípravek fungovat všem. Účinek by se měl dostavit do čtyř měsíců.

Když se nám nechce na výsledek čekat

Možná se nám nechce čekat, jestli a kdy nám vlasy dorostou, nebo jsme už vyzkoušeli všechno, ale tělo si zkrátka nedá říct. Pak je na místě zvážit buď transplantaci, nebo tetování vlasů.

Během procedury trichopigmentace dochází k vytetování pigmentu těsně pod pokožku, což napodobuje malé chloupky a jednotlivé vlasy, a zaplní tak prázdná místa. Proto se tato metoda perfektně hodí pro muže i ženy, kteří chtějí zamaskovat ztrátu vlasů, lysá místa nebo jizvy.

Tetování vlasů je rychlé a bezbolestné, upravuje linii růstu vlasů a dodává dojem hustoty a objemu. Nejde o chirurgický zákrok, takže nás mikropigmentace neohrožuje na zdraví. Naopak nám dodává pocit sebevědomí každou minutu po několik měsíců v kuse.

Výhodou trichopigmentace je nižší cena, než je tomu u transplantace vlasů. I tak se nicméně představuje několik tisíc korun Záleží na rozměru, který chceme nechat vytetovat. Výsledek vydrží až tři roky. Poté se můžeme rozhodnout pro změnu, nebo pigment jednoduše obnovit.

Přemýšleli jste už o tetování vlasů? A kde na hlavě vnímáte nejvíce vypadávání vlasů?