Bydlení pod střechou může být snesitelné i v létě. Jak na to?

Určitě znáte ten pocit, kdy není během léta v domě či bytě k vydržení. A nejde přitom jen o několik hodin denně. Teplo ze stěn mnohdy sálá i během noci a otevřené okno dokořán nijak nepomáhá.

Své o tom vědí hlavně všichni, kteří bydlí v nejvyšších patrech nebo v podkrovních bytech. Strop nebo střecha připomínají solární panel a uvnitř je častěji ještě větší horko než venku. Ne každému přitom vysoké teploty dělají fyzicky dobře, stejně tak je náročnější soustředit se na jakoukoliv práci.

Co s podobným problémem?

Řada lidí řeší nesnesitelná horka větrákem, který jim v pokoji „běží“ od rána do noci. Toto řešení je na první pohled nejjednodušší, má ale spoustu nevýhod. Proud chladného vzduchu většinou dosáhne jen na určitou vzdálenost, takže větrák váš problém nevyřeší stoprocentně. Někoho může rušit i jeho hlasité hučení a nesmíme zapomenout ani na spotřebu elektřiny.

 

Foukaná izolace střechy

Foukaná izolace střechy

Druhou možností je klimatizace. Výhodou je, že ji lze kdykoliv zapnout, či vypnout, zároveň se dá regulovat teplota tak, jak zrovna potřebujete. Podobně jako větrák se ale někdy může vyznačovat hlukem. Než do klimatizace investujete, tak byste si měli zároveň být jisti, že vám nezpůsobuje bolest hlavy ani dýchací problémy – což se může stát.

Zateplení ochrání i před horkem

Kromě toho si můžete nechat byt zateplit. Zní to absurdně? Tepelná izolace ve skutečnosti neřeší pouze problém se zimou, zároveň vás v létě „ochrání“ i před horkem.

Zřejmě nejběžnějším typem zateplení je foukaná izolace. Ačkoliv může představa, že si necháte zateplovat stěny i střechu, znít komplikovaně, zavedení foukané izolace je rychlé, čisté a nevznikne při tom žádný nepořádek. Zateplit byt je tedy mnohem jednodušší než si jej například nechat vymalovat.