Bere vaše dítě drogy?

Denně to čteme a vidíme, drogy jsou všude kolem nás. Statistika je nemilosrdná a každé třetí dítě vyzkouší minimálně marihuanu a najdou se i takoví, kteří ještě před dosažením plnoletosti vyzkouší pervitin či heroin. Jak ale poznat zda Vaše dítě bere drogy? Určitě ne ihned začít prohledávat jeho věci či ho denně bombardovat otázkami, zda si už něco dal.

Ilustrační obrázek / www.123rf.com

Ilustrační obrázek / www.123rf.com

Zde je pár tipů jak poznat, že něco není v pořádku:

1. Všímejte si neobvyklých předmětů, jenž si úzkostlivě hlídá.

Cigaretové papírky, pytlíčky či dýmky jsou poměrně jasný důkaz, že dítě kouří marihuanu. Ta sama o sobě není problematická, pokud zůstane pouze u ní, ale pakliže naleznete jehly a stříkačky, je čas zpozornět.

2. Má prudké změny nálad? Pak je něco špatně.

Pokud váš teenager zůstává celé dny v apatii či má naopak návaly vzteku je to znamení, že vše není v pořádku. Sice to není jasný důkaz, ale o něčem už to svědčí. Pokud se tento stav pravidelně opakuje zhruba uprostřed týdne, může se jednat o dojezd extáze požité přes víkend na párty. V odborné terminologii se tento jev nazývá „low mid-week“ a projevuje se tak, že první dva až tři dny po požití droga ještě působí, zatímco zhruba uprostřed týdne nastává krize a projevují se negativní stavy, jenž její abstinence vyvolává. Naopak ke konci týdne se teenager již těší na víkendovou party a apatické či agresivní stavy ho opouští.

3. Drogy významně zhoršují kůži.

Zhoršenou pleť mají „huliči“ trávy i uživatelé tvrdých drog. Huliči mají nejčastěji akné, kdežto teenageři píchající si do žil například pervitin mají mnoho hnisavých ran. Zlé znamení též je, pokud Vaše dítě nosí dlouhé rukávy i v létě a zároveň má i ostatní příznaky drogově závislých. Dlouhé rukávy často bývají známkou užívání tvrdých drog, neb zavislí se takto snaží schovat své vpichy.

V tomto případě je vhodné neprodleně kontaktovat odborníky na drogovou problematiku a poradit se s nimi jak postupovat dál.