Bazén jako povinné vybavení pro přežití v tropický vedrech. Zvolte ten správný

Blížící se letní počasí nabádá ke koupi bazénu. Zda zvolíte zapuštěný nebo nadzemní bazén je čistě na vás. V každém případě si před koupí bazénu zodpovězte několik otázek.

Bazén na zahradě je nespornou výhodou bydlení v rodinném domě. Nehledě na to, že téměř každé dítě bazén ocení. Než se ale pustíte do výběru bazénu, zodpovězte si základní otázky:

 

  1. Kam chcete bazén umístit?
  2. Chcete nadzemní bazén nebo investujete do zapuštěného?

Jakmile si tohle ujasníte, můžete se pustit do průzkumu a výběru bazénu. Při výběru nadzemního bazénu budete mít několik výhod, ale myslete i na to, jak často budete bazén využívat nebo jak bude velký či hluboký.

Pro koho je vhodný zapuštěný bazén?

Zapuštěný bazén je mnohem náročnější na výstavbu, poskytuje ale větší komfort než ty nadzemní. Ocení ho zejména ti, kdo si chtějí dopřát více zábavy nebo si pořádně zaplavat. Nezapomínejte ale na to, že tento typ bazénu je mnohem dražší a jeho pořízení vás vyjde i na desetitisíce korun. Pokud si ale chcete dopřát opravdový komfort a máte dostatečný prostor, nenechte se odradit.

Nadzemní bazén má také své výhody

Pokud nechcete investovat do zapuštěného bazénu, nebo byste ho nevyužili, nejlepší je pořídit si bazén nadzemní. Ideální řešení pro všechny rodiny, které chtějí dětem dopřát větší prostor než malý nafukovací bazének a sobě jednoduché osvěžení. Hodí se i pro menší zahrady, kde není dostatek prostoru pro instalaci zapuštěného bazénu.

Nadzemní bazén má hned několik velkých výhod. Tou největší je to, že je levnější. Náklady na jeho pořízení, ale i následné používání, jsou často výrazně nižší než u zapuštěného bazénu. Navíc můžete nadzemní bazén koupit i ve výprodeji a tím ušetřit, jen si dejte pozor na poškození.

Nevýhodou je na druhou stranu složitější přístup do vody a způsob zakrytí bazénu. Nadzemní bazén také neocení plavci, kterým právě takovýto bazén neposkytne dostatek prostoru na plavání.

Nafukovací či s pevnou konstrukcí?

Pokud se rozhodnete pro nadzemní bazén, určitě se nevyhnete otázce, zda zvolit nafukovací nebo ten s pevnou konstrukcí.

Nafukovací nadzemní bazén

Výhodou je rychlé složení a zazimování. Na trhu je najdete v různých rozměrech i tvarech. Pokud vybíráte větší bazén, zvolte gumový s nafukovacím prstencem. Stačí nafouknout a napustit vodu. Bazén je vhodné umístit na slunné místo, aby se voda mohla ohřát. Právě díky gumové konstrukci je bezpečný i pro malé děti.

Nevýhodou může být úprava terénu, která je však jednodušší než u bazénu s pevnou konstrukcí. Pro tento typ bazénu je potřeba zarovnat terén a zbavit ho ostrých kamínků a překážek. Nižší odolnost materiálu podléhá rychlejšímu opotřebení a hrozí tak protržení. Do těchto bazénů určitě neskákejte a dejte pozor i na plastové hračky, které mohou prstenec snadno poškodit.

Bazén s pevnou konstrukcí

Pevná konstrukce je odolnější než ta gumová. Bazén je stabilnější vůči přelití vody nebo poškození. Vyžaduje však vyšší investici a náročnější přizpůsobení terénu, jelikož musíte povrch upravit a vyrovnat, nejlépe pak také posypat půdu pod bazénem pískem a vyložit geotextilní podložkou.

Filtrace k bazénu

K bazénu zvolte i správnou filtraci. Nejúčinnější je písková. Pokud ale bazén nebude využívat často, vystačíte si i s kartušovou filtrací. Vhodná filtrace vám zaručí potřebnou kvalitu vody, ale také její úsporu a budete mítdíky ní minimální starost s údržbou.

 

 

V tropických vedrech je bazén skvělým místem pro ochlazení, ale i relaxaci a zábavu. Volte bazén podle svých možností – finančních i prostorových. Pro větší komfort neváhejte zvolit zapuštěný bazén. Pro sezónní řádění vám postačí nadzemní bazén, který pak na zimu snadno schováte.