4 tipy jak chránit mateřská znaménka v létě

V létě vystavujeme kůži sluníčku každý den i za cenu, že kůže rychleji stárne a tvoří se na ní vrásky. Proto je nutné ji chránit od popálení a slunečních skvrn, velmi důležité je i hlídat mateřská znaménka, která vlivem UV záření tmavnou. Objevovat se mohou ale i další změny mateřských znamének, které je lepší zkonzultovat s dermatologem, pro vyloučení nebezpečných onemocnění. Jak se v létě chránit, aby byla kůže zářivá a zdravá?

1. Kontrola u dermatologa

Vaše děti i sebe byste měli minimálně 1x za rok objednat na kontrolu znamének u dermatologa. Před prohlídkou se ujistěte, zda některé ze znamének nezměnilo tvar či barvu, takovéto změny ihned hlaste lékaři. Podezřelé jsou pigmentové léze nad 5 mm nebo vyvýšená znaménka nad povrch kůže a nepravidelné kraje znaménka.

2. Opalovací krémy

Abyste se vyhnuli spálení kůže, jejímu předčasnému stárnutí a vráskám, používejte vždy ochranný opalovací krém s UVA i UVB faktorem. Jedno až dvě spálení kůže mohou u žen zvýšit riziko melanomu až 1,5x! Ochranný faktor, vhodný pro Českou republiku, je minimálně 30. Znaménka při opalování nijak nepřelepujte ani si nemažte pouze je. Riskujete vypálení nevzhledných skvrn a spálení okolní kůže.

3. NE soláriu

Celosvětový nárůst nádorů melanomů souvisí také s oblibou solárií. Solárium pro kůži představuje riziko ve formě opakovaných extrémních dávek UV záření, která mohou být při tomto množství škodlivá. Jestliže chcete chránit vaši citlivou kůži, pihy, jizvy, sluneční skvrny nebo znaménka, solárium raději nenavštěvujte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

4. Vyříznutí znamének

Některá mateřská znaménka dermatologové raději doporučují odstranit. Odstranění znamének není nijak výrazně bolestivé a zákrok trvá pouze pár minut. Pokud hledáte odstranění znamének v Praze, pak si můžete vybrat jednu z klinik, které pro své zákroky používají špičkové moderní technologie. Laserová dermatologie Praha vám může pomoci při odstraňování pih, výrůstků, znamének i bradavic. Každému zákroku předchází konzultace s odborníkem, který určí, po vyšetření projevu, jakou metodou se dá daný problém vyřešit, zda použít laserové odstranění znamének, nebo chirurgické odstranění znamének.

Nepodceňujte důležitost ochrany pokožky v letním období a upřednostněte prevenci před následným řešením nepříjemných problémů.