3 způsoby, jak zpracovat houby

Podzim je rájem pro všechny houbaře. Pokud i vy každoročně propadáte této kratochvíli, možná se vám doma nahromadila pěkná úroda. Houby však moc dlouho v lednici nevydrží, je tedy třeba přemýšlet nad tím, jak je skladovat, aby vydržely co nejdéle. Vyzkoušejte tyto tři postupy!

Mražení

Dát houby do mrazáku je klasická metoda zpracování, kterou využívá velká spousta lidí. Dejte si však pozor – houby se v žádném případě nesmí mrazit v syrovém stavu. Proto jestli si chcete zaplnit mrazničku, houby nejprve povařte na troše oleje či másla a nechte je podusit. Poté je stačí vychladit a nastrkat do mikrotenových sáčků či plastových krabiček. Takto zpracované by vám měly vydržet až do jara.

Zavařování

Další možností dlouhodobého uchování je houby zavařit. Oproti mrazeným mají tu výhodu, že si jejich chuť můžete přizpůsobit v podobě různých nálevů. Houby stačí očistit a podle velikosti buď nechat v celku či nakrájet na kousky. Poté je povařte, dokud nezměknou, v mírně osolené vodě. Uvařené houby sceďte, propláchněte a nechte je vychladnout. Připravte si zavařovací sklenice, kam houby naskládáte. Pak už jen stačí zalít vychladlým nálevem. Dochutit je můžete feferonkami, paprikou, cibulí, bobkovým listem či novým kořením. Zavařovací sklenici poté uzavřete, vložíte do hrnce a zavaříte.

Sušení

Poslední metodou je sušení. Zde stačí pouze houby očistit a nakrájet na tenké plátky. Nejlepší a nejrychlejší je využít sušičku Orava SU-104. Klasické sušení na papíře totiž zabere mnoho místa, houby se lepí a trvá to dlouho. Oproti tomu sušička Orava disponuje celkem 5 mřížkami, které se dají rozšířit až na 7. Teplotu si můžete nastavit dle libosti v rozpětí od 40°C až do 70°C. Sušička se sama otáčí a spotřebuje velmi málo elektrické energie. Sušené houby tak budete mít během mžiku připravené ke skladování.

Pokud vás sušička ovoce Orava SU-104 zaujala, najdete ji na www.orava.info.

A jak skladujete houby vy?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *